Konkurs na projekt wzorniczy zdroju licznego w Pasie Nadmorskim

  • PDFDrukujEmail

Konkurs na projekt wzorniczy zdroju licznego w Pasie Nadmorskim, organizowany przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo- Kanalizacyjną wkracza właśnie w decydujący etap. Sąd Konkursowy wybrał trzy najlepsze pod względem estetycznym i funkcjonalnym prace. Teraz decyzja należy do internautów. Od dzisiaj na stronie www.giwk.pl można głosować na formę, jaką przyjmą zdroje nadmorskie w Gdańsku.

 


 

Bezpośredni link link do głosowania:

http://www.giwk.pl/article/11491_ZAGLOSUJ_NA_ZDROJ_ULICZNY.htm


PREZENTACJA ZDROJÓW PRZYGOTOWANA PRZEZ AUTORÓW KONCEPCJI

ZDRÓJ X


Projekt naFali, w zgodzie z hasłem przewodnim konkursu „Łyk zdrowej wody nad morzem” prezentuje zdrój uliczny, który ma zaopatrzyć w wodę osoby aktywne fizycznie i nie tylko, w przestrzeni nadmorskiej Gdańska. Nawiązuje kształtem bezpośrednio do wody i jej zachowań.  Fala to nie tylko kształt, w jaki układa się morska woda, ale również pewien symbol. Niesie za sobą zmiany i nowości – nawiązując do zmian, jakim ulega nasze życie i miasto. Projekt ma wyjść temu naprzeciw i łączyć tradycyjne funkcje zdroju ulicznego z nową estetyką oraz nowym stylem życia.

Zdrój wyposażony jest w dwa krany: górny do bezpośredniego picia i dolny do napełniania butelek, czy bidonów. Woda, która jest niewykorzystana podczas picia, spływa do poidła dla zwierząt, które po przepełnieniu odpływa do gruntu lub kanalizacji. Przyciski uruchamiające bieg wody zamocowane są po bokach.

ZDRÓJ Y


FALA – Przy projektowaniu zdroju ulicznego nacisk został położony na  funkcjonalność, odbiór przedmiotu przez jego użytkowników oraz dostosowanie do charakteru wizualnego otoczenia. Kształt i wymiary nie są przypadkowe, ponieważ zdrój jest wyprofilowany tak, aby mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne. Forma nawiązuje również do wykresu amplitudy fali oraz przypływów i odpływów wód morskich. W najwyższym punkcie wykresu następuje wypływ wody ze zdroju, a następnie spadek do „odpływu”.

Odpowiedni kąt nachylenia miski oraz strumienia wody pozwala na łatwe napełnienie całej butelki. Rozwiązanie zdroju uwzględnia oszczędne wykorzystanie wody poprzez użycie przyciskowej armatury czasowej. Niewielka ilość elementów oraz łatwość wykonania stanowi dodatkowy atut tego elementu małej architektury.

ZDRÓJ Z


Chcąc wpisać się w nadmorski krajobraz i charakter dzielnicy projektanci zaproponowali zdrój o zwartej, opływowej formie. Srebrna misa zdroju, leży na postumencie sześciu betonowych płyt, w których kształcie można doszukać się nawiązania do rozpostartego na wietrze spinakera. Mimo użycia ciężkiego zdawałoby się materiału, dynamiczne linie nadają konstrukcji lekkości i rzeźbiarskości. Dodatkowo użycie betonu architektonicznego w jasnym, niemalże białym kolorze, oswaja bryłę z modernistyczną tradycją nadmorskich dzielnic i nawiązuje do koloru piasku i faktury wytrawionego morską wodą drewna.

Woda to jeden z najcenniejszych darów natury. Swobodny, nieograniczony dostęp do świeżej wody pitnej stanowi o jakości życia i zamożności społeczeństwa. Nic nie gasi tak pragnienia w upalny dzień jak łyk zimnej, zdrowej wody.


Zapraszamy do głosowania :

http://www.giwk.pl/article/11491_ZAGLOSUJ_NA_ZDROJ_ULICZNY.htm



Najciekawsze konkursy graficzne na najlepszych warunkach

Załóż swój profil już dziś!

www.designer.pl